asp.NET

Posted on Posted in Ders

Aspnet Nedir?

Aspnet; Asp programlama dili üzerine Microsoft tarafından geliştirmelerek yapılarak oluşturulmuş, .Net Framwork üzerinde çalışan C#, J#, VB.Net gibi programlama dilleriyle düzenlebilen bir .Net platformu teknolojisidir. .Net çatısı tarafından desteklenen tüm diller Aspnet uygulamaları geliştirmek için kullanabilir. Aspnet’te yazılımcı tarafından yazılan kod, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevirilmektedir.

Aspnet ile sadece web yazılımları değil ayrıca mobil telefonları ve PDA’lar (Palm, PocketPC’s, RIM devices, etc) içinde yazılım geliştirebilirsiniz. Aspnet uygulamalarını geliştirme aracı olarak “Visual studio.Net” programını kullanabilirsiniz.

Aspnet İle Neler Yapabilirsiniz?

1. Dinamik Web Sayfaları

2. Xml Tabanlı Web Hizmetleri

3. Web Uygulamaları

4. Email formları

Aspnet Platformu İçin Hangi Programlama Dillerini Bilmek Gerekir?

1. C#

2. J#

3. VB.Net

4. .Net çatısı tarafından desteklenen tüm diller

Yeni Başlayanlar Aspnet İle Uygulamalar Yapabilmek İçin Hangi Araçlara İhtiyaç Duymaktadır?

1. Visual Studio .NET

2. ASP.Net Web Matrix

3. Microsoft SharePoint Designer 12

4. SharpDevelop

5. Adobe Dreamweaver

6. Notepad, Editplus Notepad++, UltraEdit, vb. gibi metin düzenleyici

Code Behind Nedir?

Code Behind; Tasarım öğeleri ile programlama öğelerini bir birinden ayrı sayfalarda bulundurmaya yaran bir Aspnet özelliğidir. Türkçeye Arka-Kod olarak çevriliyor. Yani arkada çalışan kodlar anlamına geliyor. Dosya uzantıları .vb ve .cs olan dosyalar Code Behind tarafının bulunduğu dosyalardır. Uygulamanın tüm kodları bu dosyalarda bulunur ve ihtiyaç olduğunda burdan çalıştırılır.

Aspnet’in Özellikleri

1. C# , VB , J# dilleri kullanılır.

2. ASP’ye göre hızlıdır.

3.  Aspnet , XML, Web Servisleri, Veri tabanı etkileşimi ve email etkileşimi gibi bir çok teknoloji tarafından desteklenir ve bir çok teknolojiyi destekler.

4. Aspnet ile projeler hazırlanırken projenin dizayn tarafından bağımsız olarak çalışabilmenize olanak sağlar.

5. Aspnet kullanıcıları için bir çok arayüze sahiptir. Email formları, veritabanı listeleyicileri gibi bir çok komponent bulunmaktadır.

6. Yukarıda açıkladığımız code behind özelliğini içerir.

7. Sayfanın tasarım öğeleri (web forms için) .aspx uzantılı dosyada bulunurken program nesneleri .aspx.cs (Csharp için .cs, VB.net için .vb) uzantılı dosyalarda bulundurulur.

8. Aspnet’ te Web Forms veya MVC programlama modellerini kullanarak uygulamalar geliştirebilirsiniz.

9. Visual Studio içerisindeki web kontrolleri (buton, textbox, dropdown list vs..) sürükle-bırak özelliği kullanarak hızlı ve basitçe uygulamaya dahil edilebilir.

10. Aspnet’ te gelişmiş oturum yönetimi desteği mevcuttur. Bu sayede üyelik işlemleri basit ve güvenli olarak yapılabilir.

11. Modern web uygulama arayüzleri oluşturabilmek için MasterPage ve Theme yapıları mevcuttur.

Asp.NET’in Avantajları

1. Aspnet ve Php’ye göre early binding ve catching services gibi özellikler sayesinde çok daha iyi bir performans sağlar.

2. Aspnet  programlama dillerinde kişiye esneklik sağlar.

3. Microsoft Visual Studio’nun zengin araç içeriği ile hem göze hitap eden hem de hızlı projeler hazırlanabilir.

4. Aspnet  kodlarımızı istediğimiz gibi derleyebilmemize olanak sağlar. Özellikle gerçek verilerin kullanılması (integers ve strings) ve durum işleme sayesinde mantıksal ilişkiler kurabilmemizi ve bunu kullanabilmemizi sağlar.

ÖRNEK:


 

Kaynak: http://aspnet.nedir.com/

Share Button